Łomnica

Łomnica

Hala Gąsienicowa to idealne miejsce w Tatrach, do którego podążać można przez cały rok, czy to latem, czy zimą. Z Kuźnic prowadzą do niej dwa szlaki, jeden przez Dolinę Jaworzynki, drugi przez Boczań.
Pierwsza trasa - przez Dolinę Jaworzynki, w której niegdyś zajmowano się wypasem owiec, i w której do dzisiaj zachowały się góralskie szałasy - jest trasą dość stromą. Znaczna część szlaku, po minięciu polany, prowadzi przez las, stąd też próżno tam wypatrywać interesujących widoków. Dużo ciekawszą drogą jest ww. szlak przez Boczań, z którego dostrzec można m.in. Dolinę Olczyską, fragmenty Zakopanego, Gubałówkę, a nawet - przy sprzyjającej pogodzie - pasmo Gorców i Babią Górę. Obydwa szlaki stykają na Przełęczy między Kopami, z której to również można podziwiać otaczające to miejsce Tatry, las reglowy, oraz znajdujące się w oddali Zakopane.
Z tego miejsca do Hali Gąsienicowej wiedzie już prosta, łagodna ścieżka, którą w kilkanaście minut dotrzeć można do celu. Na Hali, poza szałasami, a także zabudowaniami należącymi do Tatrzańskiego Parku Narodowego i Polskiego Związku Alpinizmu, znajduje się wtopione w krajobraz schronisko "Murowaniec", wybudowane w latach 1921-1925. Z powodu położenia i pięknych widoków, jest to niezwykle popularne wśród turystów miejsce. Spod schroniska, można udać się bowiem na dalszą wędrówkę m.in. nad Czarny Staw Gąsienicowy, na Psią Trawkę, Gęsią Szyję, Kościelec, Zawrat czy też Kasprowy Wierch.