Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem

Od naszego Pensjonatu do Przystani Flisackiej dzieli nas 47 km, jadąc przez Bukowinę i Białkę Tatrzańską, Łapsze niżne, Niedzicę do Sromowiec Kątów gdzie znajduje się przystań flisacka (dojazd). Sezon flisacki trwa od 01 Kwiernia do 31 Października. W tym czasie można korzystać ze spływu Przełomem Dunajca codziennie za wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i święta Bożego Ciała. Łodzie odpływają po zebraniu się pełnego stanu osób - to jest 10 osób. W przypadku mniejszej ilości  chętnych istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu. Istnieje możliwość wypożyczenia kapoków.

Ocena: /5 ( Głosy)

Jest to jeden z najbardziej znanych i atrakcyjnych szlaków turystycznych, na którym od dziesiątków lat organizowane są spływy na tratwach stanowiące atrakcję na skalę europejską. Rzeka tworzy na tym odcinku wiele ostrych zakoli, a ściany skalne wznoszą się do ok. 300 metrów wysokości. Początki spływów sięgają pierwszej połowy XIX wieku, kiedy pasażerami spływów byli najczęściej kuracjusze ze Szczawnicy. Dla osób nie przepadających za kontaktem z wodą istnieje alternatywna możliwość zwiedzania Przełomu Pienińskiego, pieszo lub rowerem. Umożliwia to Droga Pienińska ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru prowadząca wzdłuż prawego brzegu Dunajca, niemal w całości po słowackiej stronie.

Na spływ bez względu na panujące warunki atmosferyczne warto zabrać okrycie przeciwdeszczowe oraz sweter lub kurtkę. Tratwa flisacka, na której będziemy podróżować, składa się z pięciu drewnianych czółen o wymiarach 5,75 m na 45 cm. Są one mocno związane i wymoszczone gałązkami świerku lub jedliny.  Tratwą, na której może przebywać 10 dorosłych osób (lub 8 dorosłych i 4 dzieci) kieruje dwóch flisaków. Sterowanie odbywa się za pomocą długich żerdzi – tak zwanych sprysek. Trasa spływu ma długość 18 lub 23 km. W zależności od aktualnego stanu wody czas trwania spływu wynosi od 2 do 3 godzin.

Obok przystani znajduje się duży parking dla turystów. Opłata wynosi 10 zł.

Cennik dotyczy tylko spływu

Ceny biletów na sezon 2018

Spływ przełomem Dunajca można rozpocząć w Sromowcach Wyżnych . Kątach/ przystań początkowa/ lub w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron/ przystanek na trasie spływu/

Istnieją dwie przystanie docelowe:

Szczawnica - długość trasy ok. 18 km,
czas trwania spływu - ok. 2 godz. 15 min.
Sromowiec Niżnych ok.12 km czas trwania ok. 1 godzina 45 minut

Krościenko - długość trasy ok. 23 km,
czas trwania spływu - ok. 2 godz. 45 min.
ze Sromowiec Niżnych ok.17 km czas trwania ok. 2 godziny 15 minut

Ceny biletów do Szczawnicy (spływ):

rodzaj biletu

ceny

RAZEM

normalny

48 zł + 4 zł (karta wstępu na Szlak Wodny w PPN)

52 zł 

ulgowy

25 zł + 2 zł karta PPN (dzieci do lat 10-ciu w przypadku turystów indywidualnych)

27 zł 

Ceny biletów do Krościenka (spływ):

rodzaj biletu

ceny

RAZEM

normalny

62 zł + 4 zł (karta wstępu do Pienińskiego Parku Narodowego)

66 zł 

ulgowy

32 zł + 2 zł (dzieci do lat 10-ciu w przypadku turystów indywidualnych)

34 zł 

* Uwaga na jednej łodzi może maksymalnie płynąć pięcioro dzieci z biletem ulgowym.

- Powrót na parking do przystani początkowej, za dodatkową opłatą - 7 zł /osoba autobusem z flisakami. Bilety do kupienia w kasie spływu lub u kierowcy.

Chwilę po wypłynięciu fotograf zrobi nam zdjęcie, które możemy odebrać na przystani w Szczawnicy. Mijamy Macelową Górę, która jest ścisłym rezerwatem ze względu na występowanie motyla Niepylaka Apollo. Nie prowadzi tam żaden szlakturystyczny. Za nami zostają szczyty Flaków, Cisowca, Zamczyska, Macelaka i Rabsztyna. Po prawej mijamy Majere, a po lewej Sromowce Srednie. Dalej Dunajec dzieli wyspa na dwa koryta. Lewe - stare i prawe nowe powstałe podczas powodzi w 1934 r. Wpływamy teraz na teren Słowacji bo granica biegnie środkiem wyspy. Kilkadziesiąt metrów niżej znajduje się słowacka przystań w Czerwonym Klasztorze, a obydwa koryta Dunajca łączą się w jedno. Jesteśmy teraz pomiędzy Sromowcami Niżnymi po polskiej stronie, a Czerwonym Klasztorem po słowackiej. Wpływamy na Przełom Dunajca mijając Grabczychę Wyżną i Niżną z grotą rybacką. Gwałtowny skręt i większy spadek i wyłania się Facimiech, na którym zobaczymy postać zakonnicy oraz wizerunek orła. Poniżej Facimiechu wpływamy na Leniwe Ploso popularnie zwane przez flisaków po prostu Leniwe.Ponad głowami Ślimakowa Skała z gniazdem bociana czarnego. Przed nami Głowa Cukru na Tle Sokolicy, z której rozciąga się najpiękniejszy widok na Przełom Dunajca. Jesteśmy teraz po drugiej Stronie Siedmiu Mnichów i przepływamy przez Ostry Prąd. Przed nami Sama Jedna żartobliwie nazywana Starą Panną. Zbliżamy się na największą głębię na naszej trasie - 18 m. Kolejny ostry zakręt i przed nami znowu Sokolica, po prawej w głębi wąwozu Leśnica. Mijamy słowacką przystań końcową i tu kończy się granica na Dunajcu, od tego miejsca obydwa brzegi polskie. Po lewej Hukowa Skała po prawej Biała Skała, które razem tworzą końcowe wrota Przełomu Dunajca. Przed nami jeszcze Kacze i początek szlaku na Sokolicę - z tego miejsca 45 min. na szczyt. Dobijamy do przystani końcowej w Szczawnicy i możemy odebrać zamówione zdjęcie.
Jeśli lubimy chodzić i czas nam pozwala, możemy po spływie przejść ten szlak od końca. Lub najpierw przejść wspomniany szlak i potem spłynąć.