Zielone Pleso (Zielony Staw Kieżmarski)

Zielone Pleso (Zielony Staw Kieżmarski)

Z naszego domu jedziemy do Jaworzyny Tatrzańskiej przez Łysą Polanę po około 20 kilometrach przy drewnianym kościółku szukamy miejsca parkingowego. Dojazd z Zakopanego nie powinien zająć więcej niż pół godziny, chyba że, starujemy w szczycie sezonu około 9-tej lub 10-tej godzinie, wtedy należy dołożyć conajmniej godzinę na korki, droga na Morskie Oko ma tą właściwość niestety. Szeroka droga początkowo asfaltowa prowadzi nas Doliną Jaworową. Po lewej stronie płynie Jaworowy Potok, który bierze swój początek z Żabiego Stawu Jaworowego. Na wprost drogi można dostrzec wierzchołki Jagnięcego Szczytu i Lodowego Szczytu. Dochodzimy do rozwidlenia szlaku, szlak na wprost wiedzie w głąb Doliny Jaworowej na Lodową Przełęcz,  a w lewo przez most nad Jaworowym Potokiem nasz szlak na Kopske Sedlo (Przełęcz pod Kopą). Zaraz za mostem wchodzimy na Polaną pod Muraniem. Roztacza się z niej wspaniały widok na okolice Lodowego Szczytu. Następnie szlak prowadzi przez las, po czym skręca w i dalej wzdłuż Koperszadzkiego Potoku przez Dolinę Zadnich Koperszadów przez dość krótki, skalisty wąwóz zwany Bramką. Dwukrotnie przekraczamy Koperszadzki Potok. W dalszej części doliny znajdują się rozległe hale. Tu możemy podziwiać widoki na szczyty Tatr Bielskich - Murań, Hawrań i Płaczliwą Skałę. Nazwa Doliny Koperszadów wywodzi sięi z języka niemieckiego i oznacza kopalnię miedzi, którą wydobywali tutaj niemieccy górnicy ze Spisza do XVIII wieku. Podejście w górę doliny pod przełęcz odbywa się po łagodnie wznoszącym się trawersie Szalonego Wierchu, ścieżka jest wąska i lekko eksponowana z prawej stronie. Atrakcją tej części szlaku są widoki na Dolinę Zadnich Koperszadów, Jagnięcy Szczyt, Tatry Bielskie i odległe szczyty Tatr Wysokich. 

Przełęcz pod Kopą (1749 mnpm) jest najwyższym punktem na naszej trasie ponadto stanowi granicę między Główną Granią Tatr Wysokich a poprzecznie ustawionym grzbietem Tatr Bielskich. Z przełęczy schodzimy w stronę Wielkiego Białego Stawu, a następnie jeszcze godzinka marszu nad Zielone Pleso. 

Ocena: /5 ( Głosy)

rozpoczyna się wyraźny trawers masywu Szalonego Wierchu (mijanie się z innymi turystami może być utrudnione, gdyż ścieżka jest naprawdę wąska i lekko eksponowana z jednej strony); szlak nadal łagodnie, ale za to konsekwentnie pnie się do góry i po drodze trawersuje jeszcze kilka żlebów -> przy niewielkim ruchu turystycznym, przejście można uznać mało problematyczne (jedynie większej ostrożności wymaga jedno miejsce na trawersie Szalonej Kazalnicy), ponadto główną atrakcją tego trawersu są malownicze widoki na Dolinę Zadnich Koperszadów, Jagnięcy Szczyt, Tatry Bielskie, a także odległe szczyty Tatr Wysokich